
Otvoren je Poziv na podnošenje prijedloga Bratimljenje gradova (CERV-2025-CITIZENS-TOWN-TT) u okviru programa Građani, ravnopravnost, prava i vrijednosti (CERV).
Poziv se objavljuje u skladu s programom rada za razdoblje 2023. – 2025.3, a njime će upravljati Europska izvršna agencija za obrazovanje i kulturu (EACEA) („Agencija”).
Programom se potiču razmjene među osobama iz različitih zemalja, kultura, spolova i različitih socioekonomskih sredina, jačaju se međusobno razumijevanje i tolerancija te im se pruža prilika za otvaranje novih perspektiva i razvijanje osjećaja pripadnosti Europi i europskog identiteta putem projekata bratimljenja gradova i stvaranja mreža gradova.
Cilj je ovog poziva poduprijeti projekte kojima se okuplja širok raspon ljudi iz različitih pobratimljenih gradova, koji dolaze iz različitih socioekonomskih sredina i zemalja te su različitih spolova. Poticanjem pripadnika javnosti na lokalnoj i europskoj razini na raspravljanje o posebnim pitanjima u vezi s europskim političkim programom, ovim se pozivom nastoje promicati međusobno razumijevanje, uključivost i kulturna raznolikost te razviti mogućnosti građanskog sudjelovanja na razini EU-a.
Projekti se mogu baviti sljedećim temama (popis nije iscrpan):
- EU je izgrađen na solidarnosti: solidarnosti među njegovim građanima svih generacija, prekograničnoj solidarnosti među njegovim državama članicama te solidarnosti koja se ostvaruje aktivnostima podrške u EUu i izvan njega. Solidarnost je zajednička vrijednost kojom se stvara kohezija i odgovara na društvene izazove. Projekti bratimljenja gradova pomoći će u prevladavanju predrasuda u nacionalnim perspektivama poticanjem međusobnog razumijevanja i uspostavom foruma na kojima se na konstruktivan način može raspravljati o zajedničkim rješenjima. Trebali bi biti usmjereni na razvoj svijesti o važnosti jačanja procesa europske integracije na temelju solidarnosti i vrijednosti EU-a
- Projekti bratimljenja gradova građanima će pružiti priliku da se izraze o tome kakvu Europu žele. Rasprave koje se podupiru u okviru poziva za bratimljenje gradova trebale bi se temeljiti na određenim postignućima EU-a i poukama stečenima iz povijesti i europskih integracija. U njima bi se trebali odražavati i postojeći trendovi te bi se sudionicima trebalo omogućiti da se suprotstave euroskepticizmu i predlože moguće mjere koje bi EU mogao poduzeti kako bi potaknuo osjećaj pripadnosti Europi, povećao razumijevanje prednosti EU-a i ojačao socijalnu i političku koheziju EU-a.
- • Projekti mogu obuhvaćati promicanje širokog i uključivog sudjelovanja u demokratskim procesima i donošenju odluka, među ostalim djece u pitanjima koja se na njih odnose, te promicanje njihovih prava.
- • Projekti mogu pokrivati promicanje osviještenosti i stjecanje znanja o pravima koja proizlaze iz građanstva Unije, slobodnom kretanju osoba i povezanim zajedničkim europskim vrijednostima i zajedničkim demokratskim standardima, čime će postati opipljiviji za građane EU-a. Projekti mogu obuhvaćati promicanje temeljnih prava sadržanih u Povelji EU-a o temeljnim pravima na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini kada domaće vlasti primjenjuju pravo Unije, među ostalim, promicanjem svijesti i razmjenom najboljih praksi, posebno u pitanjima koja se na njih odnose, te promicanjem njihovih prava.
- • Projekti se mogu odnositi i na preventivne aktivnosti te podizanje svijesti gradova i lokalnih vlasti u području nasilja u obitelji, kao i na bilo koji oblik nasilja uznemiravanje. nad djecom, uključujući (kiber)zlostavljanje i
- Projektima se također mogu istražiti načini za podizanje razine osviještenosti o važnosti demokratskog sudjelovanja građana u kulturnim aktivnostima, a nadahnuće, između ostalog, mogu pronaći u inicijativi ili u vezi s inicijativom Novi europski Bauhaus. Posebno se potiču projekti koji neće koristiti samo izravnim sudionicima, već i građanima onih gradova koji sudjeluju jer mogu pridonijeti rastu praktičnog iskustva u pogledu bogatstva i raznolikosti zajedničke baštine Unije. Projekti bi trebali sadržavati prijedloge inovativnih mjera i pristupa s naglaskom na potrebama i izazovima s kojima se suočavaju ciljane skupine u pobratimljenim općinama, uzimajući u obzir rodnu raznolikost.
Aktivnosti povezane s bratimljenjem gradova mogu, među ostalim, uključivati: radionice, seminare, konferencije, aktivnosti izobrazbe, sastanke stručnjaka, internetske seminar, aktivnosti za podizanje svijesti, kulturna događanja, festivale, izložbe prikupljanje podataka i savjetovanje o podacima (iskazanih po dobi i spolu), razvoj, razmjene i širenje dobrih praksi među nadležnim tijelima javne uprave i organizacijama civilnog društva, razvoj komunikacijskih alata i upotrebu društvenih medija.
Kako bi bili prihvatljivi, prijavitelji (korisnici) moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
– moraju biti pravni subjekti (javna ili privatna tijela)
− moraju imati poslovni nastan u nekoj od prihvatljivih zemalja, odnosno:
- u državama članicama EU-a (uključujući prekomorske zemlje i područja)
- u zemljama koje nisu države članice EU-a:
− zemlje povezane s programom CERV ili zemlje s kojima su u tijeku pregovori o sporazumu o pridruživanju ili čiji sporazumi o pridruživanju stupaju na snagu prije potpisivanja ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava
Ostali uvjeti prihvatljivosti:
− vodeći podnositelj prijave i s njim povezani partner(i) moraju biti javno tijelo ili neprofitna organizacija s pravnom osobnošću sa službenim poslovnim nastanom u jednoj od prihvatljivih zemalja.
− To moraju biti gradovi/općine i/ili druge razine lokalne uprave ili njihovi odbori za bratimljenje ili druge neprofitne organizacije koje predstavljaju lokalna tijela.
− projekt mora biti transnacionalan i mora uključivati općine iz barem dviju prihvatljivih zemalja, pri čemu je barem jedna od njih država članica EU-a
− aktivnosti se moraju odvijati u jednoj od prihvatljivih zemalja koje sudjeluju u projektu.
− u događanja mora biti uključeno najmanje 50 izravnih sudionika, pri čemu su barem 25 sudionika „pozvani međunarodni sudionici”
Trajanje projekta: 6 do 12 mjeseci
Minimalni iznos potpore: 8.455 EUR
Maksimalni iznos potpore: 50 745 EUR
Poziv je otvoren od 9.4. 2025. do 17.9. 2025. do 17:00 sati.
Više informacija možete pronaći OVDJE.