Europska unija je 2020. godine dogovorila pomoć u iznosu od 2 bilijuna eura za oporavak gospodarstva od pandemije COVID-19 i izgradnju zelenije, digitalnije i otpornije budućnosti.
Glavni dio te pomoći dolazi iz proračuna EU-a, a za financiranje jednog njezinog dijela – instrumenta za oporavak NextGenerationEU, vrijednog oko 800 milijardi eura – Komisija će se u ime EU-a zadužiti na tržištima kapitala.
Prve operacije zaduživanja EU-a provedene su već 2021. Sredstva iz dugoročnog proračuna za razdoblje 2021. – 2027. i instrumenta NextGenerationEU počinju pristizati u zemlje, regije, općine i poduzeća u EU-u, što europskom gospodarstvu olakšava prilagodbu budućim potrebama. Nova vlastita sredstva za proračun EU-a bit će predložena tijekom 2021.
Nove odgovornosti proračuna EU-a donose velika pitanja o njegovoj promjenjivoj ulozi u današnjem svijetu i u budućnosti.
Kako bi se analizirale aktualne i usmjerile buduće rasprave, Europska komisija organizira konferenciju „Proračun EU-a i NextGenerationEU: vatromet ili veliki prasak?”, koja će se održati 8. studenoga 2021. i na kojoj će se okupiti oblikovatelji politika, istraživačke organizacije, sudionici na tržištima kapitala i građani. Oni će putem interneta sudjelovati u raspravama o sljedećim temama:
- Koliko je proračun EU-a primjeren za suočavanje s izazovima koji su pred EU-om?
- NextGenerationEU kao prekretnica na tržištima kapitala – put do ostvarenja.
- Novi izvori prihoda za proračun EU-a – zašto su važni?
- Uvođenje političkih ambicija u proračun EU-a – kako provesti zelenu i digitalnu tranziciju?